Het tonpraten heeft een vlucht genomen. Dat is de overtuiging én ervaring van Jan Strik (63) uit Someren. Het verklaart ook enkele recente ontwikkelingen in tonpratersland, zoals het ontstaan van de Brabantse Tonpraot Akkedeemie in Tilburg drie jaar geleden en sinds kort het Tonpraatcafé in Heeze, waarvan Strik mede-organisator is. Samen met Frans Bevers (56) uit Oirschot en initiatiefnemer Berry Knapen (46) uit Heeze.
Het drietal heeft het Tonpraatcafé in september in het leven geroepen. Om de cultuur van het tonpraten in stand te houden en het niveau op te krikken. Dat doen de bezoekers door ervaringen te delen en elkaar adviezen te geven.
Het derde Tonpraatcafé was dinsdagavond. Een laatste treffen voor ‘de grote drukte’ met ervaren mannen maar ook ‘nieuwelingen’ zoals John van Lanen (55) en Linda Bevers (36) uit Helmond en Richard Pors (37) uit Geldrop. Stuk voor stuk leergierige mensen die het graag van ‘de groten’ willen leren.
Strik, zelf tonprater sinds 1976: „Wat wij nou doen, hebben we nooit gedaan. Hooguit sparren met de een of de ander, maar nooit met een groep collega’s onder elkaar. Vroeger was er ook meer strijd, maar dat is nu achterhaald door mobieltjes en dergelijke waarmee elke klets opgenomen kan worden.”
Ook het ED verandert mee. Vandaar deze foto van de tonpraters, gewoon als zichzelf, bijeen in Heeze. Want al draait een aantal al een poos mee, de kans is groot dat niemand hen herkent. Als ze de media al halen, is dat meestal geschminkt en carnavalesk uitgedost; nooit in hun dagelijkse kloffie.
Bron: Eindhovens Dagblad